YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YÖK-YUDAB) Programını Tanıttı

07 Mart 2018 - 298 görüntüleme

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın YÖK'te gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan "Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu" (YÖK-YUDAB) Programı tanıtıldı.

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YÖK-YUDAB) Programını Tanıttı

YÖK-YUDAB Burs Programı ile YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlarda başarı öncelenerek, kendi alanlarında yurtdışında araştırma yapma imkânı sunulacak.

YÖK ilk kez "yurtdışı doktora araştırma bursu" verecek

YÖK Başkanı Saraç, burs programına başvuru hususunda adayların aşağıda yer alan şartları taşınması gerektiğini belirtti:

  • "Çalışmada kullanılacak yabancı dili, araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş yıl içinde aldığı YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak)
  • Başvuru tarihi itibariyle, son 3 yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmak.
  • Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak."

Her yıl 400 araştırma görevlisinin bu destek programından faydalanacağının planlandığını ve bireysel başvuruların YÖK Başkanlığına yapılacağını YÖK Başkanı Saraç, "Programdan faydalanacak araştırma görevlilerine, aylık 2.500 - 3.500 TL arasında gittikleri ülkeye göre Başkanlığımızca belirlenecek tutarda YÖK-Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu verilecek olup, yurtdışına gidiş-dönüş yol masrafları da Başkanlığımızca karşılanacaktır." ifadelerini kullandı.

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YUDAB) Programı bilgi notu için tıklayınız.

Kaynak