ÖSYM Dört Dilde Daha e-Sınav Yapacağını Duyurdu

19 Aralık 2017 - 102 görüntüleme

ÖSYM tarafından yapılan son açıklama kapsamında 4 yabancı dil sınavına daha e-sınav uygulaması getirileceği belirtildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, aldıkları bu yeni karar ile mevcut sistemde yılda 2 defa düzenlenen Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dil sınavları için 2018 yılından itibaren yılda bir defa da elektronik sınav (e-Sınav) uygulanacağı açıklandı.

ÖSYM Dört Dilde Daha e-Sınav Yapacağını Duyurdu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen diğer yabancı dil sınavları hariç sadece İngilizce için yılda 10 defa elektronik sınav hizmeti (e-YDS) verildiğini belirten Prof. Dr. Mahmut Özer, "ÖSYM'nin aldığı yeni kararla 2018 yılından itibaren Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için de yapılan iki sınava ek olarak yılda bir kez de elektronik sınav yapılacak" dedi. ÖSYM tarafından adaylara sunulan hizmetlerin büyük bir kısmını da yabancı dil sınavlarının oluşturduğunu belirten Özer, ayrıca ekledi:


"Yabancı dil sınav hizmet kapasitemizi artırmak için çalışma arkadaşlarımızla süreçleri masaya yatırdık. İlk olarak yılda iki kez yapmış olduğumuz beş dil (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça) sınavında hizmet çeşitliliğimizi artırmak istedik. Şu anda bu beş dilden sadece İngilizce için elektronik sınav hizmeti sunabiliyoruz. Bu bağlamda, 2018 yılından itibaren diğer dört dil için de yılda bir kez elektronik sınav hizmeti verme kararı aldık. Talep durumuna göre 2019 yılından itibaren bu diller için elektronik sınav sayısını artıracağız."


Kaynak